Anasayfa / Servislerimiz / İçerik Pazarlaması

arrowleftİçerik Pazarlaması

Verilerinizi inceleyerek ve doğru bir hipotez kurarak dönüşümlerinizin artmasını hedefliyoruz. Kullandığımız araçlarla çeşitli A/B testlerini gerçekleştirip sorunları tespit ettikten sonra onları gidererek dönüşümlerinizin artmasını sağlıyoruz.

detail

Başarı Hikayesi

Edvido ajanslarla müşterileri buluşturan bir Pazar Alanı. SEO, Sosyal Medya, Yazılım, UX gibi birçok kategoride müşteriler ve ajanslar arasında bir köprü kuruyor.

Devamını Gör
icon

15 Kat Yıllık Organik Trafik Artışı

icon

30 Kat Yıllık Toplam Organik Trafik Artışı

icon

64 Kat Sadece Yazılım Kategorisinde Form Kazanımı Artışı

Biz Peal Peak ile çalışmaya başladığımızda ajansları müşterilerle buluşturan bir Pazar alanını yeni kurmuştuk. Sadece SEO sayesinde yatırıma ihtiyaç duymadan 25 kat organik trafik ve toplamda 1 yıl içerisinde 50 kat daha fazla sayıda potansiyel müşterilerimize ulaştık. Hedefli trafik kazanmanın getirisi, dönüşüm oranlarımızdaki iyileştirme ve yeni kurduğumuz gelir modelleri ile Edvido.com’u büyüttük.

Mustafa Okan Yavuzşen

CO-FOUNDER
edvido.com

İçerik Pazarlama Süreci

1.

PERSONA ARAŞTIRMASI

2.

İÇERİK STRATEJİSİNİN BELİRLENMESİ

3.

HEDEFLERİN (KPI) BELİRLENMESİ

4.

YAZILARIN YAZILMASI

5.

BAŞARININ ÖLÇÜMÜ

6.

OPTİMİZASYON

Araçlarımız

PEAL PEAK

Referanslarımız

SAYPR

İçerik Pazarlaması

Sıkça Sorulan Sorular

İçerik Pazarlaması Nedir?

Dijital Pazarlama alanının bir parçası olan içerik pazarlamasında amaç katma değerli ve kullanıcıların ihtiyaçlarına karşılık veren içerikler üreterek organik trafik ve geri dönüşüm oranı artışı elde etmektir. Katma değer yaratan içeriklerin üretilmesi, marka bilinirliğini arttırma, lead generation (potansiyel müşteri yaratma), web sitelerinin gelirlerinin artması gibi birçok açıdan fayda sağlayan önemli bir dijital pazarlama çalışmasıdır.

İçerik Pazarlaması tek başına bir hizmet olabilir mi?

Olabilir ve Peal Peak bunu bir hizmet olarak sunuyor. İçerik stratejinizi oluşturup planlamasını yaptıktan sonra sitenizin otoritesini arttırmak ve organik trafik kazanmak için ihtiyacınız olan makaleleri yazdırıp ve optimize edip size teslim ediyor.

İçeriklerin Google için Önemi Nedir?

Katma değerli içeriklerin web siteleri için en önemli katkılarından birisi kazandırdıkları yüksek kaliteli backlinkler'dir. Üretilen katma değerli içeriklere Google, bulunduğunuz sektörde yetkin ve kaliteli içerikler üreten web siteleri aracılığıyla linkler vererek o web sitelerinin kullanıcılarının sizin web sitenize de gelmesini sağlar. Yüksek kaliteli backlink'ler, Google algoritmaları tarafından arama motoru sonuç sayfası sıralamasını belirlerken kullanılan en önemli faktörlerden birisidir.

İçeriklerde stratejik planlama neden bu kadar önemli?

İçerik pazarlama süreci boyunca, yapılan stratejik planlamalar birbirleri ile tutarlı ve marka çizgisinin dışına çıkmadan içerikler üretilmesini sağlar. Böylece web sitelerinin sunduğu ürün ya da hizmetin bilinirliğinin artmasında ve hedef kitleler tarafından markaya olan güveninin artmasında büyük katkı sağlar.

İçerik üretiminde pillar-cluster kurgusu nedir ve neden önemlidir?

Pillar-cluster kurgusu, içerik üretirken, pillar içerik modeli ile belirli bir konu hakkında geniş özet halinde bilgiler veren bir içerik üretilir ardından cluster içerik modelinde, ana içeriğinizin olan pillar modeli ile ürettiğiniz içerikteki konu başlıkları detaylı olarak işlenir. Pillar-cluster kurgusu ile içeriklerin üretilmesinin ardından cluster kurgusu ile ürettiğiniz her bir içeriğin linkleri ana içeriğindeki alakalı başlıkların arasına yerleştirilir. Böylece ana içeriğinizi okuyan kullanıcılarınızın yapılan iç linklemeler sayesinde diğer içeriklerinize de ulaşarak daha detaylı bilgiler öğrenmiş olur ve kullanıcıların sitenizde geçirdiği ortalama süreler artar.

İçerik Pazarlama Ajansı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

İçerik pazarlaması, dijital pazarlama alanında marka bilinirliğine ve hedef kitleler tarafında markaya karşı olan güvenin artmasına katkı sağlayan en önemli çalışmalardan birisidir. İçerik pazarlama ajansı seçerken ilk olarak seçeceğiniz ajansın daha önce bulunduğunuz sektörde tecrübe sahibi olması çok avantajlı bir durumdur. Geçmiş tecrübe ve birikimleri ile ajans sürecinin daha hızlı ilerlemesine ve kazandırdığı geri dönüşüm oranlarının daha yüksek olmasına olanak sağlar.

İçerik Pazarlamanın SEO’ya katkısı nedir?

Katma değerli içerikler üretilerek yapılan içerik pazarlamasının SEO çalışmasına en büyük katkısı kazandırdığı yüksek kaliteli backlink'lerdir. Google algoritmaları için güvenilirlik ve yetkinlik anlamına gelen yüksek kaliteli backlinkler, arama motoru sonuç sayfası sıralamasında daha yüksek sıralamalar elde etmenizde direkt olarak etkili olur. Hedefli trafiğin kazandırılması ile beraber azami dönüşüm oranına ulaşırsınız. En önemlisi de birçok kanalda iletişim sürerek marka değerinizi ve müşteri ilişkilerinizi de pekiştiriyor olmanız.

İçerik Pazarlamasının Dönüşüm Üzerindeki Etkisi Nedir

İçerik Pazarlamasında amaç hedef kitleleri belirleyerek, ihtiyaçlarına karşılık verebilecek içerikler üretmektir. Bu nedenle doğru belirlenen hedef kitlelerine göre optimize edilmiş içerikler arama motorlarında görünürlüğünüzün artmasını ve doğru personlara ulaşmanızı sağlar. Conversion rate olarak ifade edilen dönüşüm oranı, web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların müşterilerinize dönüşmesi oranına verilen isimdir. Doğru stratejilerle yürütülen bir içerik pazarlama çalışması sonucunda, içerikleriniz hitap ettiğiniz personalara daha yüksek oranlarda gösterilir ve dönüşüm oranınız artar.

İçerik Pazarlamanın Markalaşma üzerindeki Etkisi Nedir?

Katma değerli içerikler hedef kitlelerin markanın felsefesini ve müşterilerine sunduğu hizmetleri görmesini sağlar. Markalaşma sadece hedef kitlelerin markanızın adını bilmesi olayı değildir. Markalaşma, markanızla sunduğunuz ürün ya da hizmetin hedef kitleler tarafından güvenilir ve katma değerli olarak görülmesiyle meydana gelen bir süreçtir. 

Bu nedenle içerik pazarlaması çalışmalarında, kullanıcılarınızın ihtiyaçlarına verdiğiniz karşılıklar ve sunduğunuz kullanıcı deneyimi sayesinde markalaşma sürecine katkı sağlar. İletişim kanallarını kullanmak size yeni müşteri kazandırdığı eski müşterilerle olan bağınızı da güçlendirir.

Haftada kaç içerik üretmek gerekir?

Taze içerik diye adlandırılan güncel içerikler Google için sitenin yaşadığına dair bir kanıt olduğundan çok önemli, ancak sayı vermek yanlış olur. Haber yapan bir site için günde 10'dur, ama daha statik bir iş için haftada 1'dir, ancak buradaki en önemli konu süreklilik arz ediyor olmasıdır.

Frekans konusu tamamen ihtiyaca göre şekillenmesi gereken bir konudur.

Peal Peak’in içerik pazarlamaya yaklaşımı ve başarı odaklı stratejisi nedir?

Biz içerik stratejisine başlarken önce CRM, çağrı merkezi ve müşteri anketlerinden elde ettiğimiz verilere göre persona’yı ve içerik ihtiyacını belirlediğimizden doğru iletişim dili ve strateji ile daha sadık okuyucuyu ve daha sonra da daha sadık müşteri elde etmiş oluyoruz.

İçerik Pazarlama İçin SEO Stratejisi Nasıl Olmalıdır?

İlk olarak içerik üretimine başlamadan önce hedef kitlelerinin arama motorlarında en çok aradığı, organik trafik potansiyeli yüksek konular ve anahtar kelimeler belirlenmelidir. Ardından search intent olarak ifade edilen, personaların bu aramaları yaparken hangi ihtiyaçları doğrultusunda yaptıkları analiz edilmelidir. Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bilgiler doğrultusunda, SEO içerik kriterlerine uyumlu olarak yazılmalıdır. 

Peal Peak Academy

VİDEOLARIMIZ